Wyliczenie jednej podatkowej EBITDA to za mało
Przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych w 2018 r. konieczne może być obliczenie podatkowej EBITDA według dwóch różnych wzorów: na potrzeby ogranicze-nia odliczenia kosztów usług niematerialnych i kosztów finansowania dłużnego.
Tak wynika z wydanej 23 sierpnia 2018 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.285. 2018.1.SO).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podmiot, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiąga m.in. przychody z tytułu odsetek od finansowania udzielonego innym podmiotom. Wnioskodawca zaznaczył, że uzyskuje również przychody, które wprost nie stanowią odsetek, są natomiast im równoważne ekonomicznie. Przykładem tego rodzaju przychodów są wszelkiego rodzaju opłaty nakładane na dłużników w związku z nieterminową zapłatą zobowiązań.
W związku z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących zasad ograniczania kosztów finansowania dłużnego zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów (art. 15c ustawy o CIT) oraz zasad limitowania wydatków ponoszonych na świadczenia niematerialne, nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT) wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie do sposobu wyliczenia obu limitów. Wynikały on głównie z faktu, że na potrzeby limitu dotyczącego kosztów finansowania dłużnego, ustawa odwołuje się do kategorii przychodów o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta