Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyliczenie jednej podatkowej EBITDA to za mało

24 września 2018 | Podatki i księgowość | Jakub
 Walczak

Przy rozliczaniu podatku dochodowego 
od osób prawnych w 2018 r. konieczne 
może być obliczenie podatkowej EBITDA według dwóch różnych wzorów: na potrzeby ogranicze-nia odliczenia kosztów usług niematerialnych 
i kosztów finansowania dłużnego.

 

Tak wynika z wydanej 23 sierpnia 2018 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.285. 2018.1.SO).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podmiot, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiąga m.in. przychody z tytułu odsetek od finansowania udzielonego innym podmiotom. Wnioskodawca zaznaczył, że uzyskuje również przychody, które wprost nie stanowią odsetek, są natomiast im równoważne ekonomicznie. Przykładem tego rodzaju przychodów są wszelkiego rodzaju opłaty nakładane na dłużników w związku z nieterminową zapłatą zobowiązań.

W związku z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących zasad ograniczania kosztów finansowania dłużnego zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów (art. 15c ustawy o CIT) oraz zasad limitowania wydatków ponoszonych na świadczenia niematerialne, nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT) wnioskodawca powziął wątpliwość odnośnie do sposobu wyliczenia obu limitów. Wynikały on głównie z faktu, że na potrzeby limitu dotyczącego kosztów finansowania dłużnego, ustawa odwołuje się do kategorii przychodów o charakterze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament