Jak ustalić dochód przy wystąpieniu ze spółki
Wysokość wydatków na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce osobowej, o które można pomniejszyć przychód z tytułu wystąpienia ze spółki, określa się według wartości wkładu niepieniężnego wyliczonej na dzień wniesienia go do spółki, a nie według tzw. wartości historycznej.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 5 lipca 2018 r. (I SA/Łd 352/18).
Podatnik będący spółką z o.o. jest wspólnikiem spółki komandytowej nr 1, w której pełni funkcję komplementariusza. Spółka komandytowa nr 1 przystąpiła do spółki komandytowej nr 2 jako komandytariusz, wnosząc wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa własności i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Spółka komandytowa nr 1 zamierza wystąpić ze spółki komandytowej nr 2, w związku z czym powstanie wierzytelność po stronie spółki komandytowej nr 1 względem spółki komandytowej nr 2 o wypłatę wartości udziału.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym możliwości pomniejszenia przychodu, jaki powstaje w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta