Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpraca ze spółką zależną może doprowadzić do utworzenia zakładu

24 września 2018 | Podatki i księgowość | Tomasz Musialski, 
Kamil Stefaniak

Korzystanie z pomieszczeń należących do spółki zależnej w celu prowadzenia za ich pośrednictwem działalności w innym państwie spowoduje ukonstytuowanie się zagranicznego zakładu.

Podatnicy prowadzący działalności gospodarczą za pośrednictwem zakładu zobowiązani są opodatkować zyski pochodzące z tej działalności w państwie źródła (w państwie położenia zakładu). Na gruncie prawa prywatnego, każda ze spółek tworzących grupę kapitałową stanowi odrębny od siebie podmiot praw i obowiązków. Także międzynarodowe prawo podatkowe traktuje te spółki jako odrębne, niezależne od siebie podmioty, bez względu na relacje kapitałowe między nimi. Jakie zatem muszą zostać spełnione przesłanki, aby współpraca ze spółką powiązaną doprowadziła do ukonstytuowania się zakładu typu podstawowego?

Definicja w umowach

Według poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, przez zakład typu podstawowego należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Co do zasady, do ukonstytuowania się zakładu w państwie źródła dojdzie, gdy podatnik posiada placówkę działalności gospodarczej (każde pomieszczenie, środki lub urządzenia bez względu na tytuł prawny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament