Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes gotówkowy do 15 000 jest kosztem

24 września 2018 | Podatki i księgowość | Lidia Rubińska, 
Krzysztof Wiesław Żukowski

Ustawa - Prawo przedsiębiorców nie zmieniła zasad rozliczania płatności gotówkowych do 15 000 złotych. Jednak stanowisko w tym zakresie co chwilę zmieniają organy podatkowe.

Z art. 19 pkt 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców wynika m.in., że płatności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku płatniczego, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty. Transakcje w walutach obcych przelicza się przy tym na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Przykład

Przedsiębiorca zawarł umowę na czas nieokreślony z biurem rachunkowym w zakresie usług księgowych, sporządzania opinii podatkowych i doradztwa podatkowego. Za usługi księgowe przedsiębiorca płaci 1000 zł miesięcznie i dodatkowo od 500 zł do 1000 zł za opinie i doradztwo podatkowe, w zależności od potrzeb. Przedsiębiorca dokonuje płatności gotówką. Czy może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki za usługi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament