Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Światłowody z niższym kosztem

24 września 2018 | Życie Regionów | Maria Weber

Opłaty | Samorządy rozumieją, że nie można windować należności za umieszczanie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogi, bo może to zniechęć do takich inwestycji.

 

Ministerstwo Cyfryzacji ma żal do samorządów, że windują opłaty za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim przez operatorów światłowodów. W rezultacie rezygnują oni z inwestycji, pozbawiając lub ograniczając mieszkańcom dostęp do szybkiego internetu. Ile w tym presji rządowych decydentów, a ile prawdy?

Z badań samego resortu wynika, że obraz jest zróżnicowany i wysokie opłaty, sięgające maksymalnej ustawowej stawki 200 zł za rok za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym, należą do nielicznych. Dziś zresztą część tych samorządów obniża te opłaty. Przyznaje to np. Marek Madej, burmistrz miasta Wysoka. Mocą uchwały radnych zostają one obniżone z 200 zł za mkw. za rok do 100 zł. Z kolei rada powiatu włocławskiego zdecydowała o radykalnej obniżce, z 200 zł na 5 zł za mkw. rocznie.

Inne, wyrywkowe dane świadczą o rozsądnej wysokości opłat. W Płońsku opłata za zajęcie mkw. pasa drogowego za rok na cele telekomunikacyjne wynosi 40 zł. W Rejowcu Fabrycznym – 10 zł. Taką samą stawkę naliczył powiat dąbrowsko-tarnowski.

– Opłata jest niewygórowana i zdarza się, że nie pokrywa kosztów naprawy chodnika, trawnika czy ścieżek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament