Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnioski po sezonie marzeń

24 września 2018 | Życie Regionów | Danuta Walewska
≥Mazury należą do najbardziej obleganych przez turystów regionów
źródło: AdobeStock
≥Mazury należą do najbardziej obleganych przez turystów regionów
≥Znaczna część z 12–13 mln Polaków wypoczywających w kraju wybrała relaks nad Bałtykiem
źródło: AdobeStock
≥Znaczna część z 12–13 mln Polaków wypoczywających w kraju wybrała relaks nad Bałtykiem

Turystyka | Tradycyjnie rządzą morze, góry i jeziora. Ale tegoroczni urlopowicze, którzy zdecydowali się na wakacje w Polsce, wyjeżdżali także w Lubuskie, na Podlasie czy do Szwajcarii Kaszubskiej.

 

Z dostępnych statystyk z portali rezerwacyjnych wynika, że w kraju spędziło w tym roku urlop 12–13 mln turystów. Witała ich doskonała pogoda i ceny zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. I tutaj ostrzeżenie: będą rosły nadal. Dlatego, jak radzą eksperci zajmujący się polskim rynkiem turystycznym, o rezerwacje na następny sezon warto zatroszczyć się już teraz.

W hotelach i pensjonatach zaczęły się już wakacyjne remonty, z roku na rok kosztowniejsze, bo i wymagania gości są coraz większe. Nie wystarczy proste odmalowanie pokoju czy odświeżenie łazienki. W miejscowościach wakacyjnych widać odnawianie ogrodzeń, budowę tarasów; w pośpiechu, bo na razie pogoda na to pozwala. Właściciele pensjonatów czekają też na okazje wyprzedaży sprzętu AGD i telewizorów. – Goście chcą coraz wyższego standardu i są gotowi za to zapłacić – mówi właścicielka pensjonatu w Jastarni na Półwyspie Helskim. – Kiedyś wystarczało im wygodne łóżko, potem do każdego pokoju musiała być łazienka, teraz już nie wystarcza jeden telewizor we wspólnym pokoju gościnnym.

Kąpieliska już dziś podpisują umowy z ratownikami, którzy będą pracować w przyszłym sezonie. Mijające lato pokazało bowiem jak ważna to jest funkcja, a osób z odpowiednimi kwalifikacjami trzeba dobrze poszukać.

Urlopy coraz dłuższe

Jak pokazało badanie „Wakacyjne zwyczaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament