Jaki VAT na oprawki do okularów
ROZLICZENIA | Oprawki do okularów korekcyjnych stanowią wyposażenie wyrobów medycznych, a nie wyrób medyczny. Do ich dostawy ma zatem zastosowanie podstawowa stawka podatku. Tak twierdzi fiskus, ale NSA ma inne zdanie.
∑ Spółka (podatnik VAT czynny) sprzedaje zakładom optycznym m.in. oprawki do okularów korekcyjnych. Spółka nabywa w kraju i za granicą oprawki u producentów i hurtowników, a następnie sprzedaje je optykom, którzy wykorzystują je do wykonania okularów korekcyjnych. Czy przy dostawie oprawek do okularów korekcyjnych spółka ma prawo stosować 8-proc. stawkę VAT? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 41 ust. 2 w zw. art. 146a pkt 2 i w zw. z poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, stawkę tego podatku w wysokości 8 proc. stosuje się do dostawy wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika (bez względu na symbol PKWiU).
Dla zastosowania tej stawki nie ma znaczenia, na rzecz jakiego podmiotu następuje dostawa tych towarów i to kto jest ich dostawcą.
Dwie odrębne kategorie
Oprawy do okularów korekcyjnych należy zaliczyć do kategorii „wyposażenie wyrobu medycznego", a nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta