Wolniej, ale bezpieczniej
Tobiasz Bury | Wydaje się, że biznesowo więcej jest przesłanek „za" fuzją Idea Banku z Getin Noble Bankiem, ale istotna będzie też struktura samej transakcji – mówi prezes Idea Banku. Sprawa może się wyjaśnić w listopadzie.
Rz: W raporcie za II kwartał bank zawiązał spore rezerwy i odpisy. Czy w przyszłości mogą być kolejne?
Tobiasz Bury: Bank realizuje działania naprawy i oczyszczania bilansu z historycznych spraw, które wynikają z poprzedniego modelu zarządzania. Jest to konieczne do zdrowego rozwoju banku w przyszłości. Jednorazowe odpisy dotyczące m.in. takich obszarów jak bancassurance są już za nami. Natomiast w obszarze ryzyka kredytowego banki zwiększyły poziom odpisów w ramach nowego standardu rachunkowości IFRS9. Ten proces mamy już też za sobą.
Podkreśla pan, że bank ma się rozwijać trochę wolniej, ale bezpieczniej. W jaki sposób?
Dotychczasowy model biznesowy był nastawiony w dużej mierze na agresywny wzrost, teraz będziemy prowadzić bardziej konserwatywną politykę kredytową, co nie znaczy, że będzie ona „restrykcyjna" i kierowana wyłącznie do tych najlepszych klientów. Nasz bank kierujący ofertę do mikroprzedsiębiorców z natury rzeczy działa w segmencie o nieco wyższym poziomie ryzyka. Tym bardziej istotne jest, aby budować biznes zrównoważony i nie koncentrować się na klientach najbardziej ryzykownych, akceptujących wyższe ceny. To zrównoważone podejście w długim terminie zdecydowanie obniży koszt ryzyka, wpływając pozytywnie na wyniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta