Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najwyższy czas włączyć się do globalnej konkurencji o talenty

24 września 2018 | Ekonomia
Polska powinna przede wszystkim zadbać o warunki do zatrzymania w kraju rodzimych talentów
źródło: Rzeczpospolita
Polska powinna przede wszystkim zadbać o warunki do zatrzymania w kraju rodzimych talentów

Rynek Pracy | Zdobycie odpowiednich pracowników staje się ostatnio jednym z głównych wyzwań dla polskich firm, 
które coraz częściej muszą rywalizować o talenty nie tylko w skali kraju, ale i świata. Nie obędzie się tu bez wsparcia władz. Anita Błaszczak

Już co drugi pracodawca w Polsce narzeka w badaniach na trudności ze zdobyciem pracowników, liczba wakatów bije nowe rekordy, a 41 proc. firm uważa, że niedobór talentów będzie miał największy wpływ na biznes w najbliższych latach. Nic więc dziwnego, że kwestia globalnej już konkurencji o kandydatów do pracy, a szczególnie o najbardziej deficytowych fachowców i specjalistów – określanych często jako talenty – będzie jednym z ważnych tematów tegorocznej, ósmej już edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), które odbędzie się w dniach 26–28 września w Sopocie.

Polak doceniony

– Jesteśmy w dość trudnej sytuacji, gdyż w międzynarodowej konkurencji o talenty przegrywamy praktycznie na wszystkich frontach z Europą Zachodnią – na czele z wysokością wynagrodzeń i poziomem opieki medycznej. Jest tylko jedna kategoria, gdzie jesteśmy lepsi– potrafimy wychować i wykształcić talenty. Dobrze oceniani w świecie są nasi fachowcy, nasi specjaliści – w tym informatycy. Generalnie ceniona jest też motywacja i zdolność adaptacji polskich pracowników – mówi Anna Wicha, dyrektor generalna agencji zatrudnienia Adecco Poland i prezes Polskiego Forum HR.

Uczestnikom tegorocznego EFNI chce zwrócić uwagę na pilną potrzebę mądrego zarządzania talentami, które co prawda umiemy kształcić, ale nie potrafimy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament