Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo jazdy bez problemów

24 września 2018 | Kraj | Izabela Kacprzak
Prawo jazdy z międzynarodową licencją łatwiej zdobędzie kierowca ukraiński niż polski
źródło: Shutterstock
Prawo jazdy z międzynarodową licencją łatwiej zdobędzie kierowca ukraiński niż polski

Ukraińcy wyrabiają sobie w Polsce polskie prawa jazdy honorowane w całej UE. Weryfikacja wiedzy i umiejętności jest iluzoryczna.

Choć rośnie liczba cudzoziemców ze sfałszowanymi prawami jazdy, a na Ukrainie kwitnie proceder kupowania licencji za łapówkę, Polska nadal uznaje wydane na Ukrainie czy Białorusi prawa jazdy dla kierowców zawodowych, którzy chcą pracować w polskich firmach transportowych i jeździć po europejskich drogach. Stają się one podstawą do wyrabiania polskiego prawa jazdy z licencją międzynarodową. Dzięki temu w dokumencie mają wpisany kod 95, jaki posiadają wszyscy kierowcy zawodowi w UE, który potwierdza posiadane kwalifikacje (kierowcy zza wschodniej granicy go nie mają).

Dziś Ukraińcowi czy Białorusinowi łatwiej i taniej w Polsce zostać kierowcą tira z polskim prawem jazdy niż polskiemu kierowcy. Wystarczy, że wyrobią świadectwo kwalifikacji zawodowej za 40 zł na 5 lat (choć muszą też zapłacić za badania lekarskie, psychologiczne i szkolenie – od 300 do 1 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament