Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy nauczyciel akademicki jest twórcą

24 września 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Kołkowicz

Ustawodawca wprost potwierdził, 
że nauczyciele dydaktyczni uczelni wyższych należą do kręgu beneficjentów preferencji podatkowej i mogą stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów w zakresie, w jakim ich praca ma charakter twórczy.

 

Od 1 stycznia 2018 r. trwa festiwal zmian w zakresie możliwości stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Zmiany te zostały zapoczątkowane ustawą z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Część z nich, jak chociażby podniesienie limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów do górnej granicy pierwszego progu podatkowego (85 528 zł), była niewątpliwie bardzo korzystna dla podatników. Przypomnijmy, że do końca 2017 r. twórcy mogli odnosić w ciężar kosztów jedynie połowę tej kwoty.

Katalog zawodów...

Pozostałe zmiany wzbudziły jednak wiele kontrowersji. Chodziło głównie o dodany do art. 22 ustawy o PIT ust. 9b, w którym ustawodawca zdecydował się na zawarcie katalogu zawodów, które mogą korzystać z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. W katalogu tym w punkcie 2 znalazła się działalność badawczo-rozwojowa oraz naukowo-dydaktyczna. W związku z tym pojawiły się poważne wątpliwości czy z preferencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament