Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga mieszkaniowa nie dla przedsiębiorcy

24 września 2018 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Właścicielowi firmy, który pieniądze ze sprzedaży firmowej nieruchomości zainwestował w zakup innej, nie przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego.

Zasady rozliczenia zysku ze sprzedaży nieruchomości zależą od tego, do jakiego źródła zalicza się uzyskane przychody. Przedsiębiorca nie może skorzystać z ulg przysługujących osobom fizycznym. Przypomniał o tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 września 2018 r. (0114-KDIP3-1.4011.365. 2018. 2.LZ).

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który w maju 2013 r. kupił działkę zabudowaną budynkiem handlowo-usługowym oraz innym budynkiem niemieszkalnym za łączną kwotę 680 tys. zł. W styczniu 2017 r. sprzedał działkę za 1,2 mln zł wspólnikom spółki cywilnej. W kwietniu 2017 r. kupił za to nieruchomości stanowiące zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy oraz drugą działkę gruntową za 1,4 mln zł. Część tej ceny sfinansował kredytem.

Wnioskodawca napisał, że sprzedana nieruchomość była w całości wykorzystywana w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej od daty jej nabycia do daty sprzedaży. Stanowiła środek trwały jego firmy. Przedsiębiorca wynajmował ją w ramach prowadzonego biznesu innym firmom. Jednak ani oni,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11162

Wydanie: 11162

Spis treści
Zamów abonament