Odszkodowanie za zniszczony majątek bez CIT
NOWE PRAWO | Od kwoty, którą wypłacił ubezpieczyciel w związku ze zniszczeniem środka trwałego, przedsiębiorca nie zapłaci podatku. Warunkiem jest przeznaczenie jej do końca następnego roku na remont lub odkupienie uszkodzonego mienia. Krzysztof Borżoł
Od 1 stycznia br. obowiązuje nowo wprowadzone zwolnienie z podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt 54a ustawy o CIT), które dotyczy kwot odszkodowań uzyskiwanych od ubezpieczyciela w związku ze zniszczeniem lub uszkodzeniem środka trwałego (z wyjątkiem samochodu osobowego).
Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest przeznaczenie do końca następnego roku równowartości otrzymanego odszkodowania:
- na remont uszkodzonego środka trwałego bądź
- na zakup lub wytworzenie środka trwałego, mogącego zastąpić zniszczony lub uszkodzony.
W przypadku spełnienia tych warunków podatnik zostanie zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od dochodu będącego równowartością otrzymanego odszkodowania.
Zagrożona płynność finansowa
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy zmieniającej, nowelizacja wpłynie na poprawę płynności finansowej poszkodowanego i ułatwi sfinansowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta