Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej uprawnień dla kontrolerów. Minister: są potrzebne

14 stycznia 2019 | Prawo | Przemysław Wojtasik
źródło: materiały prasowe

Kontrola nie przyjdzie do przedsiębiorcy bez powodu, przy małych uchybieniach nie prowadzi się jej. Chcemy walczyć z wyłudzeniami, a nie uprzykrzać życie uczciwym – mówi Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

„Więcej uprawnień dla kontrolerów" – przyznam, że pod takim tytułem opisywaliśmy już kilka nowelizacji przepisów podatkowych. Wygląda na to, że ostatnim zmianom w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej (które obowiązują od 2 stycznia) też przyświeca taka idea. Nie za dużo już tych uprawnień?

Paweł Cybulski: Ciągle zmieniają się realia życia gospodarczego. I musimy do nich dopasować przepisy, dbając o budżet państwa. Nowelizacja ma na celu zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających sprawniejszą działalność KAS. Zmiany nie dotkną firm, które się uczciwie rozliczają.

A zakaz ponownej korekty deklaracji? Obawiam się, że dotknie wszystkich. Dużych i małych, oszustów i uczciwych.

Przede wszystkim podkreślam, że ten zakaz dotyczy tylko kontroli celno-skarbowych, które są wszczynane w razie uzasadnionych podejrzeń nieprawidłowości na dużą skalę. Wprowadziliśmy go po to, aby zapobiec wykorzystywaniu prawa do korekty deklaracji do unikania podatku. Zdarzało się bowiem, że firma zgadzała się z ustaleniami kontroli celno-skarbowej, robiła korektę, oddawała zaległy podatek, a następnie tuż przed upływem okresu przedawnienia składała kolejną korektę, niejako anulującą poprzednią. Urząd musiał zwrócić kwotę podatku, a potem nic już nie mógł zrobić, bo minął termin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11254

Wydanie: 11254

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament