Zaniechana inwestycja też daje prawo do odliczenia
Niepowodzenie planowanego przedsięwzięcia nie przekreśla możliwości odliczenia VAT z faktur za poniesione wydatki. Tak twierdzi TSUE, ale zdaniem skarbówki powodem fiaska transakcji muszą być obiektywne okoliczności.
Prowadzenie działalności gospodarczej obarczone jest ryzykiem podjęcia nieudanej inwestycji. Przedsiębiorcy często dokonują niezbędnych zakupów, a później, z przyczyn losowych, nie dochodzi do sfinalizowania przedsięwzięcia. W takim przypadku nie dochodzi do zrealizowania zamierzonej czynności opodatkowanej. Gros podatników ma wątpliwości czy przysługuje im wtedy prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z przygotowaniami do zrealizowania transakcji.
Przepis nie wyjaśnia wszystkiego...
Ogólna zasada dotycząca prawa do odliczenia podatku naliczonego została wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wyłącznie w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem mówić o prawie do odliczenia, musi wystąpić ścisły związek między ponoszonymi wydatkami a działaniami podatnika. Przepis nie wskazuje przy tym czy uprawnienie to przysługuje, gdy do wykonywania czynności opodatkowanych nie doszło.
...więc trzeba korzystać z orzecznictwa
Kwestia ta była przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w licznych orzeczeniach. Już w wyroku z 29 lutego 1996 r. w sprawie C-110/94 TSUE wskazał, że powstałe prawo do odliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta