Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksporter usług łatwiej odzyska VAT

14 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorca eksportujący usługi otrzyma zwrot podatku 
od towarów i usług z urzędu skarbowego jedynie na podstawie deklaracji VAT-7 (VAT-7K). Umotywowany wniosek nie jest już potrzebny.

Do 31 grudnia 2018 r. urząd skarbowy zwracał podatek naliczony:

- podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej,

- podatnikom niewykonującym w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT (czyli czynności poza terytorium kraju, w przypadku których kwota podatku mogłaby być odliczona, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju).

Zwrot następował wyłącznie na umotywowany wniosek podatnika składany łącznie z deklaracją VAT-7 albo VAT-7K.

Także różnica podatku w przyspieszonym terminie 25 dni była zwracana na rachunek bankowy (lub rachunek SKOK) wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym na wniosek podatnika składany wraz z deklaracją podatkową VAT-7 lub VAT-7K (art. 87 ust. 5 i 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca ub.r.).

Uproszczenia dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca odstąpił od wymagania odrębnego składania (wraz z deklaracją) umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Zmiany te wynikają z ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11254

Wydanie: 11254

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament