Czy honorarium autorskie powinno być określone kwotowo
Uzasadnieniem preferencji polegającej na stosowaniu 50-proc. kosztów podatkowych do kwoty należnej za przeniesienie na pracodawcę autorskich praw majątkowych do utworów tworzonych przez pracowników jest szczególny rodzaj dochodu uzyskanego za efekt działań twórczych, a więc za stworzenie utworu.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 października 2018 r. (0115-KDIT2-1.4011.274.2018.2.JG).
Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudniała pracownika na stanowisku kierownika ds. PR i marketingu (dalej: kierownik). We wniosku o interpretację spółka wskazała, że kierownik w ramach swojej codziennej pracy tworzy projekty, takie jak m.in. artykuły branżowe, autorskie teksty i wpisy (np. wywiady, komentarze branżowe) publikowane na stronie internetowej, blogach i kanałach social media spółki, raporty branżowe, filmy promocyjne itp. Spółka zamierzała wprowadzić dla kierownika system wynagradzania oparty na transferze autorskich praw majątkowych, z zastosowaniem 50-proc. kosztów podatkowych dla części jego wynagrodzenia stanowiącej honorarium autorskie. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że honorarium autorskie będzie wypłacane w stałej kwocie, nie będzie obejmowało okresów nieobecności kierownika, zaś tworzone przez niego dzieła spełniają definicję utworu w rozumieniu przepisów o prawie autorskim....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta