Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marżę można ustalić przez oszacowanie faktycznych kosztów

14 stycznia 2019 | Podatki i księgowość | Emilia 
Wolnowska

Otrzymanie zaliczki przez biuro podróży, podlegające procedurze szczególnej VAT marża, powoduje powstanie obowiązku podatkowego, pod warunkiem że świadczone usługi turystyczne są precyzyjnie określone.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 grudnia 2018 r. w sprawie C-422/17 (Skarpa Travel).

Stan faktyczny

Skarpa Travel Sp. z o.o. podlega procedurze szczególnej mającej zastosowanie do biur podróży, jaka została przewidziana w art. 119 ustawy o VAT. Uznając, że wymagalność VAT z tytułu zaliczek pobieranych przez biura podróży nie wynika jasno z tych przepisów, spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

W interpretacji tej minister finansów wskazał, że VAT jest wymagalny w chwili, w której uiszczane są zaliczki. Celem określenia uzyskanej przez biuro podróży marży, która stanowi podstawę opodatkowania VAT, Skarpa może odjąć od marży brutto szacowaną kwotę kosztów, jakie poniesie w związku z danym świadczeniem, a następnie, w stosownych przypadkach, dokonać koniecznych korekt, gdy będzie w stanie określić ostateczną kwotę faktycznie poniesionych kosztów.

Skarpa – uznając, że VAT od usług powinien stawać się wymagalny dopiero w chwili, w której da się ustalić ostateczną marżę zysku – zaskarżyła interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

WSA uchylił interpretację, wskazując w uzasadnieniu, że art. 119 ust. 2 ustawy o VAT odnosi się jedynie do kosztów faktycznie poniesionych przez usługodawcę, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11254

Wydanie: 11254

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament