Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki naruszenia zasad techniki prawodawczej

21 maja 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie stanowiąc prawo miejscowe powinny brać pod uwagę zasady techniki prawodawczej. Naruszenie tych reguł może skutkować uchyleniem uchwały przez organ nadzoru, niezależnie od merytorycznej poprawności przepisów. Jakub Dorosz-Kruczyński

 

W praktyce zdarza się, że organy nadzoru uchylają akty prawa miejscowego z uwagi na istotne naruszenia zasad techniki prawodawczej (dalej z.t.p.). W takich orzeczeniach administracji mowa jest wówczas o naruszeniu z.t.p., które w konsekwencji godzi w konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji i tym samym ma charakter istotnego naruszenia prawa (zob. rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego z 18 kwietnia 2019, PN-II.4131.219.2019).

Rozbieżne orzeczenia sądów

Tymczasem sprawa nie jest oczywista na gruncie orzecznictwa sądów administracyjnych. Z jednej strony można wskazać na wyroki w których sądy przychylają się do tezy organów nadzoru o naruszaniu zasady przyzwoitej legislacji (zob. np. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 marca 2011, sygn. IV SA/Po 85/11). Jednakże istnieje cała linia orzecznicza sądów administracyjnych, w których kwestionowana jest możliwość dokonywania oceny ważności przepisów prawa miejscowego przez pryzmat z.t.p.

W jednym z orzeczeń tak problem ten został skwitowany przez Naczelny Sąd Administracyjny: „Zasady Techniki Prawodawczej są zbiorem dyrektyw skierowanych do prawodawcy (a właściwie do legislatorów) wskazujących, jak poprawnie wyrażać normy prawne w przepisach prawnych i jak je grupować w aktach normatywnych. Natomiast nie służą one ocenie ważności obowiązującego prawa"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament