Fake newsy stają się coraz groźniejsze
Nieprawdziwe informacje mogą szkodzić przedsiębiorcom, a nawet wpływać na wyniki wyborów. Do walki z nimi wystawiono sztuczną inteligencję. Kto wygra? katarzyna kucharczyk
Ponad połowa internautów zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją. Jednocześnie zatrważająco niski odsetek Polaków potrafi odróżnić opinie od faktów – wynika z badania przeprowadzonego przez NASK. To powoduje, że jesteśmy bardzo podatni na fake newsy, które wyrządzają coraz większe szkody.
Poszczególne państwa zaczynają z nimi walczyć. Najdalej poszedł parlament Singapuru: uchwalił drakońskie przepisy, według których za rozpowszechnianie fake newsów grozi nawet dziesięć lat więzienia. Wojnę fake newsom wypowiedziały też komunikatory internetowe i portale społecznościowe. WhatsApp wprowadza narzędzie do zgłaszania i weryfikacji podejrzanych wiadomości. Z dezinformacją walczyć próbuje też gigant Facebook, realizujący wspólny projekt z Agence France Presse.
Boty opanowały sieć
Szacuje się, że nawet 40 proc. ruchu w internecie generują boty podszywające się pod ludzi. W dużej mierze to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta