Sprawdzać źródła i krytycznie myśleć
Internauci mają problem z odróżnianiem opinii od faktu. To może rodzić wiele problemów – przestrzega Jacek Leśkow, dyrektor NASK. marcin piasecki
„Bezpieczne wybory" – tak się nazywa badanie, które przeprowadziliście niedawno wśród internautów. Jaki był cel tego badania i na co szczególnie chcielibyście zwrócić uwagę?
Jacek Leśkow: Kluczowa jest umiejętność świadomego korzystania z internetu przez obywateli państwa demokratycznego i rozróżniania opinii od faktów. Historia pokazała – przykładem były wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. – jak sprawne wpływanie na media społecznościowe może kształtować wizerunek polityków i wpływać wręcz na wynik wyborów.
Jakie wnioski płyną z waszego badania?
Niestety, nie są one optymistyczne. Opowiem może o konkretnym przykładzie: przeprowadziliśmy test wśród użytkowników naszego badania, pytając ich o rozróżnianie opinii od faktów. Ocenialiśmy tę umiejętność w szkolnej skali: od 2 do 5. Proszę spróbować zgadnąć, jaki odsetek respondentów dostał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta