Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdzać źródła i krytycznie myśleć

21 maja 2019 | Rzeczpospolita Cyfrowa
źródło: materiały prasowe

Internauci mają problem z odróżnianiem opinii od faktu. To może rodzić wiele problemów – przestrzega Jacek Leśkow, dyrektor NASK. marcin piasecki

 

„Bezpieczne wybory" – tak się nazywa badanie, które przeprowadziliście niedawno wśród internautów. Jaki był cel tego badania i na co szczególnie chcielibyście zwrócić uwagę?

Jacek Leśkow: Kluczowa jest umiejętność świadomego korzystania z internetu przez obywateli państwa demokratycznego i rozróżniania opinii od faktów. Historia pokazała – przykładem były wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. – jak sprawne wpływanie na media społecznościowe może kształtować wizerunek polityków i wpływać wręcz na wynik wyborów.

Jakie wnioski płyną z waszego badania?

Niestety, nie są one optymistyczne. Opowiem może o konkretnym przykładzie: przeprowadziliśmy test wśród użytkowników naszego badania, pytając ich o rozróżnianie opinii od faktów. Ocenialiśmy tę umiejętność w szkolnej skali: od 2 do 5. Proszę spróbować zgadnąć, jaki odsetek respondentów dostał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament