Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmowa wszczęcia postępowania wymaga wydania postanowienia

21 maja 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron trzeba zawiadomić wszystkie osoby będące stronami, ale nie wymaga to postanowienia. Natomiast gdy postępowanie nie może być wszczęte, trzeba wydać postanowienie, na które służy zażalenie.

- Organ, do którego wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego, ma wątpliwości co do tego, czy autorowi tego wniosku przysługuje status strony. Czy w takim przypadku organ powinien odmówić wszczęcia postępowania?

Nie.

Zgodnie z art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego bądź obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament