Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

21 maja 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Opodatkowaniu VAT podlega opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ale wyłącznie, gdy czynność ustanowienia użytkowania wieczystego nastąpiła po dniu 30 kwietnia 2004 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 7 marca 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.666.2018. 3.MK) rozstrzygnął kwestie związane z opodatkowaniem VAT przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, z dniem 1 stycznia 2019 r. prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe oddanych przez wnioskodawcę w użytkowanie wieczyste, z mocy prawa przekształciły się w prawa własności tych gruntów. Wnioskodawca jest miastem na prawach powiatu. Z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nowi właściciele gruntów zostali zobowiązani do ponoszenia na rzecz dotychczasowego właściciela przez okres 20 lat corocznych opłat, których wysokość jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament