Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszt nowego 500+ to 3 mld zł

21 maja 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Na krótką metę dodatkowe wsparcie dla dorosłych niepełnosprawnych zmieści się w budżecie państwa, ale nie wiadomo, czy PiS skończy na tej obietnicy. Anna CIeślak-wróblewska

 

Nowy dodatek 500+ dla niepełnosprawnych trafi do ok. 0,5 mln osób – poinformowała w poniedziałek rzecznik rządu Joanna Kopcińska na antenie TVP Info.

Chodzi o zapowiedziane w niedzielę przez premiera Mateusza Morawieckiego specjalne wsparcie dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki i całkowicie niezdolnych do pracy.

Kto dostanie dodatek

Kopcińska dodała, że nowe 500+ będzie skierowane do osób z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności, które jednocześnie nie pobierają innych świadczeń, takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu nieudolności do pracy. – Są to osoby, które oprócz renty socjalnej nie mają żadnych innych stałych źródeł utrzymania – podkreśliła Kopcińska.

Rzecznik wyjaśniała, że odpowiednia ustawa ma wejść w życie przed wyborami parlamentarnymi, a projekt ma być gotowy przed wakacjami. Ustawa określi też szczegółowe warunki ubiegania się o 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych, ale wydaje się, że grupa uprawnionych będzie dosyć ograniczona w porównaniu z liczbą niepełnosprawnych ogółem. Jak wynika z danych GUS, mamy w Polsce 1,1 mln osób z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym, a ta liczba nie obejmuje wszystkich starszych osób niesamodzielnych. Prawdopodobnie więc z nowej formy pomocy nie będą mogli skorzystać właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament