Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długie czekanie na skazanie

21 maja 2019 | Kraj | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka

Gdański sąd zmienił opis przestępstwa, jakiego dopuścili się szefowie Amber Gold wobec 18 tys. pokrzywdzonych. Ogłaszanie wyroku może trwać rekordowo długo – nawet pół roku.

– Kodeks nie przewiduje uproszczeń, nawet w tak olbrzymiej sprawie – mówi „Rzeczpospolitej" sędzia Tomasz Adamski, rzecznik gdańskiego sądu, tłumacząc to, co stało się w poniedziałek podczas ogłaszania wyroku skazującego Marcina P. i jego żonę Katarzynę.

Sądowy maraton

Sędzia Lidia Jedynak rozpoczęła w poniedziałek o godz. 10 odczytywanie wyroku skazującego twórców piramidy finansowej Amber Gold. Jednak zamiast orzeczenia wymiaru kary (wiadomo tylko, że sąd uznał ich za winnych zarzucanego im oszustwa i niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów) sędzia zaczęła odczytywać nazwiska pokrzywdzonych klientów wraz z opisem tzw. przypisanego przestępstwa. Dlaczego?

Problem w tym, że sędzia inaczej niż prokuratura w akcie oskarżenia opisała przestępstwo. W efekcie – jak podkreśla sędzia Tomasz Adamski – sąd „musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament