Kiedy można złożyć skargę na bezczynność organu gminy
Skargę na bezczynność można wnieść, gdy organ gminy nie wykonuje czynności nakazanych przez prawo. Wnoszący skargę musi wykazać związek przyczynowy między tą bezczynnością a naruszeniem jego interesu prawnego lub uprawnienia.
Zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć tę uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli w danej sprawie orzekał już sąd administracyjny i oddalił skargę (art. 101 ust. 2 u.s.g.). Skargę na uchwałę lub zarządzenie można wnieść w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy wyrażą na to pisemną zgodę (art. 101 ust. 2a u.s.g.). W myśl art. 101a ust. 1 u.s.g. rozwiązania zawarte w art. 101 u.s.g. stosuje się odpowiednio, gdy organ gminy:
- nie wykonuje czynności nakazanych prawem albo
- przez podejmowane czynności prawne lub faktyczne narusza prawa osób trzecich.
W takich przypadkach sąd administracyjny może nakazać organowi nadzoru wykonanie niezbędnych czynności na rzecz skarżącego, na koszt i ryzyko gminy (art. 101a ust. 2 u.s.g.).
Bezczynność rady gminy lub wójta
Art. 101a ust. 1 u.s.g. ma zastosowanie w razie niewykonywania przez radę gminy bądź wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czynności nakazanych powszechnie obowiązującym prawem, w tym aktem prawa miejscowego (np. statutem gminy). Nie można natomiast wnieść skargi na bezczynność na tej podstawie, że gmina nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta