Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowniczek wyborczy – wybory do Parlamentu UE

21 maja 2019 | Prawo | Hubert Izdebski

prof. Hubert Izdebski

W dniu 26 maja br. odbędą się powszechne wybory do Parlamentu Europejskiego, czwarte od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej i dziewiąte w ogóle – licząc od pierwszych „wyborów europejskich" w 1979 roku. Obywatele RP i stale zamieszkali w Polsce obywatele innych państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogli w 13 okręgach wyborczych, na które został podzielony nasz kraj, wybrać posłów reprezentujących ich w toku pięcioletniej kadencji.

Zapowiedziane, ale wciąż odraczane, wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej (brexit) powoduje, że bezpośrednio po wyborach, przeprowadzanych także w Zjednoczonym Królestwie, zostanie obsadzonych, tak jak stało się to w wyniku poprzednich wyborów z 2014 r., 751 mandatów, w tym 51 mandatów z Polski. Skutkiem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa będzie ogólne zmniejszenie liczby mandatów (do 705) przy zarazem ich pewnej redystrybucji, która spowoduje zwiększenie o jeden do 52 liczby polskich europosłów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego stanowią zarazem drugi akt procesu wyborczego, rozpoczętego przeprowadzonymi 21 października ub.r. (i dwa tygodnie później tam, gdzie musiała się odbyć druga tura wyborów wójta, burmistrza albo prezydenta miasta) wyborami do organów jednostek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament