Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowniczek wyborczy – wybory do Parlamentu UE

21 maja 2019 | Prawo | Hubert Izdebski

Okręgi wyborcze

W wyborach do europarlamentu Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. Każdy z nich obejmuje jedno lub więcej województw albo część województwa, a do każdego okręgu przypisana jest podobna liczba mieszkańców.

W podziale mandatów biorą udział te komitety wyborcze, które w skali całego kraju otrzymają co najmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów. Zgodnie z prawem UE we wszystkich państwach członkowskich stosowany jest proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów oddanych na poszczególne partie. W Polsce obowiązuje system proporcjonalny z głosem preferencyjnym, co oznacza, że wyborca oddaje głos na konkretnego kandydata z danej listy wyborczej. Kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest to, że poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu.

Listy kandydatów

Prawo zgłaszania kandydatów na europosłów przysługuje komitetowi wyborczemu partii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament