Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odczulanie – jedyny sposób na alergię

21 maja 2019 | Nauka
Przed rozpoczęciem odczulania trzeba określić m.in. w testach skórnych i badaniach z krwi, co wywołuje reakcje uczuleniowe
źródło: AdobeStock
Przed rozpoczęciem odczulania trzeba określić m.in. w testach skórnych i badaniach z krwi, co wywołuje reakcje uczuleniowe

Reakcje alergiczne to epidemia XXI wieku. Są uciążliwe, obniżają naszą sprawność i aktywność, mogą też zagrażać życiu. Jedyną metodą, która może wyleczyć z alergii, jest odczulanie, wciąż bardzo rzadko stosowane w Polsce.

Materiał pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Odczulanie to potoczne określenie immunoterapii alergenowej – jedynej metody leczenia alergii, która działa na jej przyczynę. Terapię tę można porównać do procesu uczenia się, przy czym rolę ucznia pełni tu układ odpornościowy, a rolę nauczyciela – podawane pacjentowi cyklicznie dawki alergenu, który wywołuje reakcję alergiczną.

W rezultacie układ immunologiczny uczy się tolerancji na alergen, a objawy choroby alergicznej ulegają dużemu złagodzeniu, bądź całkowicie ustępują. W przypadku alergii na jad owadów żądlących – pszczół, trzmieli, os i szerszeni – skuteczność immunoterapii sięga 80–100 proc. Oznacza to, że taki odsetek pacjentów można ochronić przed ciężką, groźną dla życia reakcją alergiczną w przypadku użądlenia przez owada.

Immunoterapia alergenowa jest w Polsce wciąż stosowana za rzadko, między innymi dlatego, że nie ma refundacji wszystkich form jej podawania. Na przykład, za wygodniejszą dla wielu pacjentów formę podjęzykową, stosowaną w alergicznym nieżycie nosa i astmie, trzeba płacić samemu.

Niedoceniany problem milionów

Alergia jest uważana za chorobę cywilizacyjną, bowiem częstość jej występowania rośnie wraz z postępem cywilizacji. Dowodzi tego choćby fakt, że w krajach wysoko rozwiniętych dotyczy bardzo dużego odsetka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11360

Wydanie: 11360

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament