Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy współwłaściciel chce, by sprzedawano wódkę w jego budynku

24 maja 2019 | Biznes i finanse | Renata Krupa-Dąbrowska

Właściciel spożywczaka musi mieć zgodę wszystkich właścicieli mieszkań w czterolokalowym budynku na sprzedaż alkoholu, jeżeli nie ma w nim zarządcy.

Aleksander S. sprzedawał alkohol w sklepie spożywczym znajdującym się na parterze czterolokalowego sklepu. Nie podobało się to jednemu z właścicieli mieszkań. Wystąpił przeciwko niemu do sądu i wygrał. Alkohol zniknął z półek.

Burmistrz zezwolił

Aleksander S. wystąpił o zezwolenie na handel alkoholem do burmistrza. Do wniosku w sprawie dołączył zgodę spółki, która miała również lokal w tym budynku, co sklep.

Burmistrz wydał zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na czas od 25 lipca 2018 r. do 15 marca 2021 r.

Wówczas właściciele lokalu w budynku wystąpili do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Wyjaśnili, że w budynku znajdują się cztery lokale, jest to więc tzw. mała wspólnota mieszkaniowa. Nie został dla niej ustanowiony żaden zarząd. Oznacza to, że wszyscy właściciele muszą podjąć jednomyślnie decyzje.

Podkreślili również, że jako właściciele jednego z lokali nie wyrazili zgody na sprzedaż alkoholu. Tymczasem jej wyrażenie zalicza się do czynności przekraczających zwykły zarządu, a więc w świetle art. 199 k.c. powinni jej udzielić wszyscy współwłaściciele.

SKO odmówiło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament