Wypłata wspólnikowi wartości udziału
Zobowiązanie spółki do wypłaty wartości udziału kapitałowego wypowiadającemu umowę spółki wspólnikowi powstaje z chwilą sporządzenia bilansu i jest zobowiązaniem bezterminowym.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 514/17 z 14 czerwca 2018 r.
Powód, będący wspólnikiem, wypowiedział umowę spółki jawnej, wskutek czego zyskał roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziału kapitałowego. Sąd okręgowy zasądził od spółki oraz jej wspólniczek przysługującą mu sumę, rozkładając należność na raty miesięczne płatne z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od każdego uchybionego terminu płatności poszczególnych rat.
Sąd podkreślił, że z art. 65 § 1 k.s.h. wynika, iż wartość udziału kapitałowego wspólnika występującego ze spółki oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Korzystając z opinii biegłego, sąd ustalił wartość zbywczą majątku spółki, w tym udziału kapitałowego powoda, według daty ostatniego dnia roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Sąd uznał zobowiązanie za bezterminowe, które powinno zostać spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika. Przyjęto, że spółka pozostawała w opóźnieniu dopiero od daty wyroku, a więc powodowi należały się jedynie odsetki za opóźnienie w płatności poszczególnych rat....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta