Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata wspólnikowi wartości udziału

24 maja 2019 | Biznes i finanse | Karol Jakubas

Zobowiązanie spółki do wypłaty wartości udziału kapitałowego wypowiadającemu umowę spółki wspólnikowi powstaje 
z chwilą sporządzenia bilansu i jest zobowiązaniem bezterminowym.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku V CSK 514/17 z 14 czerwca 2018 r.

Powód, będący wspólnikiem, wypowiedział umowę spółki jawnej, wskutek czego zyskał roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziału kapitałowego. Sąd okręgowy zasądził od spółki oraz jej wspólniczek przysługującą mu sumę, rozkładając należność na raty miesięczne płatne z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od każdego uchybionego terminu płatności poszczególnych rat.

Sąd podkreślił, że z art. 65 § 1 k.s.h. wynika, iż wartość udziału kapitałowego wspólnika występującego ze spółki oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Korzystając z opinii biegłego, sąd ustalił wartość zbywczą majątku spółki, w tym udziału kapitałowego powoda, według daty ostatniego dnia roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Sąd uznał zobowiązanie za bezterminowe, które powinno zostać spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika. Przyjęto, że spółka pozostawała w opóźnieniu dopiero od daty wyroku, a więc powodowi należały się jedynie odsetki za opóźnienie w płatności poszczególnych rat....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament