Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykanie próbują zdusić chińskie ambicje

24 maja 2019 | Ekonomia | Hubert Kozieł
źródło: Rzeczpospolita

Huawei coraz mocniej zaczyna odczuwać sankcje wprowadzone przez administrację Trumpa. Wygląda na to, że obie strony szykują się na długą i niszczącą wojnę technologiczną.

 

Chiński rząd zwolni na dwa lata z podatku CIT producentów półprzewodników i twórców oprogramowania. Ulgi te zaczną obowiązywać już w tym roku. Po ich zakończeniu objęte nimi spółki będą przez trzy lata płaciły o połowę niższy CIT niż inne spółki. Chiny sięgają po tak radykalne środki, by wspomóc tę branżę wobec zaostrzającej się wojny technologicznej z USA.

– Rząd tym razem działa bardzo szybko, wspierając krajowy sektor technologiczny po tym, jak Huawei stał się celem ataku w trakcie rosnących napięć handlowych. Chiny będą musiały rozwinąć swoje własne mikroprocesory i oprogramowanie na dużą skalę, by zmniejszyć swoją zależność od USA – twierdzi Wu Kan, zarządzający w szanghajskiej firmie Soochow Securities.

Odcinanie dostaw

Presja na koncern Huawei zaostrza się z każdym dniem. W zeszłym tygodniu został on wpisany przez Departament Handlu USA na listę spółek stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Amerykańskie firmy muszą teraz zdobywać rządowe licencje na dostarczanie podzespołów i oprogramowania Huawei. Koncern Alphabet (Google) ogłosił na początku tygodnia, że wstrzyma aktualizacje oprogramowania w nowym sprzęcie produkowanym przez Huawei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament