Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie rekompensaty dla firm

24 maja 2019 | Biznes i finanse | Kinga Słomka, Bartosz Frydel


Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, inaczej niż nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z 28 grudnia 2018 r. mająca jednorazowe zastosowanie, zakłada wprowadzenie długoterminowego mechanizmu rekompensowania wzrostu kosztów energii elektrycznej.

Koniec 2018 roku upłynął pod znakiem obaw o rosnące w ogromnym tempie ceny energii elektrycznej. Chociaż od Nowego Roku minęło już sporo czasu, rząd dalej rozważa, jak uporać się ze skutkami wzrostu kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Pierwsze działania podjęto ustawą z 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Na jej podstawie znacznie obniżono stawkę akcyzy za energię elektryczną i wprowadzono jednorazowy mechanizm, za pomocą którego ceny energii elektrycznej zamrożono, a przedsiębiorstwom energetycznym umożliwiono rekompensowanie strat spowodowanych obowiązkiem stosowania cen z 2018 r. Zanim Sejm 21 lutego 2019 r. zdążył poprawić naprędce uchwaloną nowelizację, na stole minister przedsiębiorczości i technologii leżał już projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Mimo że wciąż znajduje się on na wczesnym etapie procedowania i nie trafił jeszcze do Sejmu, warto przyjrzeć się mu już teraz, by nie stracić szansy na skorzystanie z oferowanych przezeń korzyści.

Długoterminowy mechanizm

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, inaczej niż wspomniana nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z 28 grudnia 2018 r. mająca jednorazowe zastosowanie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament