Czyściej i wygodniej
Według dzisiejszych przewidywań miasta przyszłości będą miejscami bez diesli, za to z rowerami i napowietrznym pociągiem.
Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do 2050 r. ponad dwie trzecie ludności świata będzie żyło w miastach. To o blisko 15 punktów procentowych więcej niż obecnie.
Problemem jest jednak postępujące zanieczyszczenie środowiska, wyczerpywanie się zasobów naturalnych i zapewnienie bezpieczeństwa. Społeczeństwa mają dość brudzących samochodów, a politycy muszą znaleźć rozwiązania dla tych wyzwań, stąd nowe regulacje.
Elektryczna przyszłość miast
Wysokie koszty leczenia chorób spowodowanych sadzą i pyłem emitowanym przez samochody zachęciły rządy wielu państw oraz włodarzy miast do wprowadzenia zakazu wjazdu do centrów miast najstarszych pojazdów.
Ateny chcą pozbyć się diesli z ulic w 2025 r. Bruksela, podobnie jak Mediolan, sygnalizuje, że w 2030 r. zakaże całkowicie wjazdu pojazdom z dieslem. Dekadę później podobny zakaz planują wprowadzić władze Londynu.
W najbliższych latach praktycznie wszystkie modele największych koncernów samochodowych zostaną zelektryfikowane. Otrzymają napęd hybrydowy lub bateryjny.
Popularność tego ostatniego jest znacznie mniejsza, niż chcieliby entuzjaści nowych technologii oraz aktywiści ruchów ekologicznych. Powodem są wysokie ceny takich modeli oraz niedostateczna infrastruktura ładowania akumulatorów. Dla miast oraz firm energetycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta