Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znaki drogowe nie powinny utrudniać dostępu pacjentów do dentysty

24 maja 2019 | Biznes i finanse | Mateusz Adamski

Ograniczenie swobody wykonywania prawa własności oraz swobody wykonywania działalności gospodarczej jest dopuszczalne, jednak nie może być uznaniowe i arbitralne – przypomniał sąd.

Właściciele gabinetów stomatologicznych zaskarżyli do sądu administracyjnego decyzję dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zatwierdzającą wprowadzenie „strefy ograniczonego ruchu". Argumentowali, że po zmianach możliwość prowadzenia działalności gospodarczej została w znaczny sposób ograniczona, gdyż szeroka grupa pacjentów nie jest w stanie dostać się w pobliże gabinetów stomatologicznych. W obszarze ulic sąsiadujących z gabinetami postawiono bowiem znaki drogowe B-1 i B-21 zakazujące wjazdu na wskazane ulice (poza wyjątkami). Interesu prawnego w zaskarżeniu zarządzenia upatrywali w fakcie posiadania statusu właściciela lokalu, w którym nieprzerwanie od 1993 r. prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dentystycznych.

Wpływ na prawa właścicielskie

W odpowiedzi na skargę dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wniósł o jej odrzucenie ze względu na brak naruszenia interesu prawnego skarżących kwestionowanym zarządzeniem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podzielił ten argument...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament