Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budynek uczelni znów piękny

24 maja 2019 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Budynek Politechniki Śląskiej – Centrum Kształcenia Inżynierów zlokalizowany jest przy ulicy Tadeusza Kościuszki, jednej z reprezentacyjnych arterii Rybnika. Zabytkowy, modernistyczny obiekt, wybudowany w latach 30. XX w., stanowił pierwotnie siedzibę niższego seminarium duchownego księży misjonarzy werbistów w Rybniku.

 

Budynek objęty jest ochroną konserwatorską na podstawie zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Obecnie mieści się w nim Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej.

Zmodernizowany obiekt jest pięciokondygnacyjny. Składa się z dwóch skrzydeł wybudowanych na planie litery T. Modernistyczna bryła budynku, cechująca się kompozycją geometryczną z powierzchniami wysuniętymi i cofniętymi, podkreślona jest liniami prostych gzymsów i zwieńczona masywnym gzymsem podokapowym. W głównej osi wejściowej zaakcentowano ją ryzalitem z loggiami i balkonami oraz reprezentacyjnymi zewnętrznymi schodami dwubiegowymi. Remont obejmował ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, cokołu oraz loggii balkonów metodą lekką-mokrą z nadaniem nowej kolorystyki, wykonanie nowych obróbek blacharskich oraz wymianę okien i drzwi na stolarkę o niższym współczynniku przenikania ciepła, przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament