Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na zaniżone emerytury z ZUS

24 maja 2019 | Prawo | Mateusz Rzemek

Najlepiej nie składać wniosków w czerwcu – apeluje minister rodziny, bo osoby planujące właśnie wtedy zakończyć karierę zawodową na tym tracą.

 

Wszystko przez inny sposób liczenia świadczeń osób, które wniosek o przyznanie emerytury złożyły w czerwcu. W pozostałych 11 miesiącach Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z przepisami, ma stosować wskaźnik waloryzacji kwartalnej. Tylko w czerwcu stosuje wskaźnik waloryzacji rocznej, który w ostatnich latach był zwykle o kilka punktów procentowych niższy. Przez to co roku nawet 10 tys. osób, które złożyły wniosek o przyznanie emerytury w czerwcu, już do końca życia będzie pobierało świadczenie niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Akcja – informacja

– Każdy klient, który odwiedza naszą salę obsługi klienta i korzysta z naszych porad, dowiaduje się, że przejście na emeryturę w czerwcu jest mniej korzystne niż w innych miesiącach roku – mówi Wojciech Andrusiewicz, z Centrali ZUS w Warszawie. – Nasi pracownicy radzą klientom, że jeżeli mogą przedłużyć swoją aktywność choćby o miesiąc i przejść na emeryturę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament