Zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej
Umowny zakaz konkurencji stanowi przydatne narzędzie stosowane przez przedsiębiorców w celu prewencyjnego zabezpieczenia swoich interesów, zarówno w umowach o pracę, jak i umowach cywilnoprawnych. Może jednak budzić wątpliwości, czy dozwolone jest stosowanie takiego zakazu bez przyznania zatrudnionemu dodatkowego wynagrodzenia za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej.
Co więcej pracodawcy, uznając niekiedy sam zakaz podejmowania przez osobę zatrudnioną działalności konkurencyjnej za niewystarczający, wprowadzają w umowach całkowity zakaz podejmowania jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia w okresie trwania umowy.
Dyspozycyjność i lojalność
Uzasadniane jest to tym, że w stosunku do pewnej kategorii zatrudnionych oczekuje się pełnej dyspozycyjności i lojalności. Powstaje pytanie, czy tego typu zapisy umowne będą skuteczne i zgodne z prawem.
Zakaz działalności konkurencyjnej
W pierwszej kolejności należy wskazać jak przedstawia się sytuacja z wprowadzeniem do umów samego zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej. W odniesieniu do umów o pracę możliwość wprowadzenia zakazu konkurencji w czasie trwania stosunku pracy przewidują wprost przepisy prawa pracy (art. 1011 k.p.). W odróżnieniu jednak od umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 k.p.) przepisy nie przewidują w tym przypadku zapłaty odszkodowania za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej, co oznacza, że generalnie umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania umowy jest nieodpłatna, o ile strony nie postanowią inaczej.
Jak to jest z cywilnymi umowami
Jeśli natomiast chodzi o wprowadzenie zakazu konkurencji w umowach cywilnoprawnych, to chociaż przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta