Darowizna dla współmałżonki uratowała mandat radnego
Zakaz prowadzenia przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego nie dotyczy dochodu ze spółki wykorzystującej takie mienie. Danuta Frey
W sprawie, która toczyła się o wygaśnięcie mandatu radnego, pojawiło się obok lokalnych wątków generalne pytanie, czy można uniknąć takiego skutku, przepisując na małżonka posiadane udziały w spółce.
A więc, czy jest to czynność pozorna, gdyż pozostaje się nadal beneficjentem środków uzyskiwanych z działalności spółki – czy też nie ma prawnych podstaw do tego, ażeby ją tak traktować.
Pytanie ma również aktualny wydźwięk, ponieważ w ostatnich tygodniach przed wyborami wzrosło zainteresowanie ujawnieniem majątków już nie tylko polityków, ale również ich rodzin. Jego kulminacją stała się ustawa uchwalona 11 września. Ustawa, nad którą nie zakończyły się wprawdzie prace legislacyjne, przewiduje m.in., że wymienieni w niej wysocy urzędnicy będą zobowiązani do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.
Inny udziałowiec
Zgodnie z art. 383 § 1 pkt 5 kodeksu wyborczego wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu z wykonywaniem funkcji lub działalności określonej w odrębnych przepisach. Takim przepisem jest art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w myśl którego radni nie mogą prowadzić działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta