Technologiczne nowinki sprawdzają się w praktyce
Wyspecjalizowane roboty oraz rozszerzona i alternatywna rzeczywistość już na dobre rozgościły się w medycynie. katarzyna kucharczyk
Szacuje się, że rynek rozwiązań VR i AR dla medycyny rośnie rocznie o ponad 29 proc. Do 2025 r. ma być wart ponad 5 mld dol. – prognozuje firma badawcza Grand View Research. Nowatorskie aplikacje bardzo dobrze sprawdzają się w chirurgii i diagnostyce. Dzięki nim studenci i młodzi lekarze mogą skuteczniej uczyć się zawodu – sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności w symulatorach oraz na robotach imitujących pacjentów.
Przykładem może być HAL, czyli realistyczny fantom małego dziecka, stworzony przez firmę Gaumard. Może płakać, krwawić, mówić, ma także wyczuwalny puls. Studenci mogą go podłączyć do badania EKG, reanimować za pomocą defibrylatora oraz uczyć się na nim udrażniania dróg oddechowych.
Roboty medyczne nie są zjawiskiem nowym. Stosuje się je na świecie od ponad 20 lat, ale jeszcze nigdy nie były tak zaawansowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta