Korzystanie z sił przyrody może się wiązać ze szkodą
Nie tak łatwo przypisać odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za wypadek przy pracy.
Odpowiedzialność prowadzącego przedsiębiorstwo wprowadzane w ruch za pomocą sił przyrody opisana w art. 435 k.c. oparta jest na zasadzie ryzyka. Jest to wyłom od odpowiedzialności na zasadzie winy i uzasadnione jest faktem, że działania przedsiębiorstwa uzależnione są od sił, które ze względu na trudność w ich opanowaniu sprowadzają zagrożenie dla otoczenia. Warunkiem koniecznym do przypisania takiej odpowiedzialność jest prowadzenie przedsiębiorstwa wprowadzanego w ruch za pomocą takich sił. Ma to szczególne znaczenie dla oceny odpowiedzialności pracodawców za szkody wynikające z wypadków, które wydarzyły się w miejscu pracy.
Na przestrzeni lat orzecznictwo w różny sposób odpowiadało na pytanie, kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorstwem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody. Jako przykład niezwykle liberalnego podejścia sądu do przypisania odpowiedzialności na zasadzie ryzyka wskazać można wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 8 grudnia 2017 r. (sygn. I ACa 454/17), w którym SA uznał, że galeria handlowa jest przedsiębiorstwem wprowadzanym w ruch za pomocą sił przyrody, w związku z czym odpowiada za szkody na zasadzie ryzyka. Jako uzasadnienie takie stanowiska, SA wskazał, że „bez użycia sił przyrody wielkopowierzchniowy obiekt handlowy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta