Zwolnienie wymaga odpowiedniego uzasadnienia
Sądy powinny badać, czy likwidacja określonego stanowiska pracy rzeczywiście nastąpiła i czy była przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.
Niewątpliwie zgodność z prawem i zasadność dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w rozumieniu ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa) podlega ocenie sądu pracy, tak jak każde wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Jak podkreślił SN w wyroku z 27 lutego 1997 r. (sygn. I PKN 20/97), klauzula generalna zawarta w art. 45 k.p. odnosi się do wszystkich wypowiedzeń umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, a więc także do wypowiedzeń dokonywanych z przyczyn niedotyczących pracownika. Oprócz spełnienia wymogów formalnych, w których mieści się podanie przyczyny wypowiedzenia, pracodawca musi wskazać przyczynę prawdziwą, konkretną i uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę (uchwała pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z 27 czerwca 1985 r., sygn. III PZP 10/85). Przy czym, o ile zgodnie z utrwalonym orzecznictwem SN sąd pracy nie może oceniać zasadności działań organizacyjnych i ekonomicznych podejmowanych przez pracodawcę, o tyle powinien badać, czy likwidacja określonego stanowiska pracy rzeczywiście miała miejsce i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta