Roboty i algorytmy pomagają lekarzom
Drukowanie narządów, maszyny wykonujące operacje oraz diagnostyka i leczenie na odległość – to tylko namiastka tego, co czeka nas w przyszłości. katarzyna kucharczyk
W trakcie zawodów organizowanych w Pekinie sztuczna inteligencja pokonała lekarzy w diagnozowaniu chorób neurologicznych, wykazując się o 20 proc. wyższą skutecznością. Z kolei naukowcy ze Stanford University zaprezentowali algorytm oparty o sztuczną inteligencję, który w ciągu dwóch miesięcy nauczył się rozpoznawać 14 chorób na podstawie zdjęć RTG, wykazując się większą skutecznością niż radiolodzy. Tego typu przykłady wytrącają z ręki argumenty sceptykom, którzy w nowych technologiach widzą więcej zagrożeń niż szans.
Sztuczna tchawica
Biorąc pod uwagę tempo zmian i inwestycji w nowe technologie, możemy przewidywać, że w przyszłości w medycynie pojawią się m.in. nowe zastosowania autonomicznych robotów.
– Już dziś przełamywane są dotychczas nieprzekraczalne bariery, jak np: tworzenie sztucznych biomateriałów przy użyciu drukarek 3D albo wręcz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta