Fiskus nie dostanie podatku gdy nie ma wpływu na cenę
Rekompensat dla spółki komunalne z tytułu utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ulg na przejazdy publicznym transportem zbiorowym nie wlicza się do podstawy opodatkowania.
W 2019 r. spółka komunalna wystąpiła do fiskusa o interpretację w zakresie VAT. Wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą w formie sp. z o.o., w której 100 proc. udziałów ma miasto. Zajmuje się usługami w zakresie publicznego transportu zbiorowego na określonych liniach.
A chciała się upewnić jak rozliczyć VAT od rekompensat z tytułu utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ustawowych oraz samorządowych ulg na przejazdy publicznym transportem zbiorowym. Zwłaszcza czy powinny być uwzględniane w podstawie opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Odpowiedź fikusa w kwestii wyłączenia z opodatkowania otrzymywanej rekompensaty okazała się nie po myśli spółki. W jego ocenie ponieważ rekompensata z tytułu poniesionych kosztów stanowi formę finansowania działalności operatora, to wchodzi w zakres podstawy opodatkowania określonej w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Przy czym jak zauważył fiskus o bezpośrednim wpływie rekompensaty na cenę usług świadczonych przez spółkę świadczy to, że z ekonomicznego punktu widzenia nie byłby w stanie świadczyć usług transportu miejskiego w narzucanych mu cenach.
W konsekwencji urzędnicy uznali, że otrzymane przez spółkę rekompensaty zarówno z tytułu utraconych przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta