Jednorożec wciąż poszukiwany
Coraz więcej funduszy VC oraz przedsiębiorstw i instytucji dostrzega potencjał rodzimych startupów. Wysyp nowych, innowacyjnych projektów, którym udało się pozyskać finansowanie, świadczy o rozwoju rynku. michał duszczyk
Jeszcze w 2019 r. Polska może się doczekać swojego pierwszego jednorożca, czyli innowacyjnej firmy wycenianej na co najmniej 1 mld dol. Tak pod koniec ub. r. zapowiadała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, jedna z głównych osób odpowiedzialnych za budowę nad Wisłą ekosystemu sprzyjającego powstawaniu młodych, innowacyjnych spółek. Choć na razie nie doczekaliśmy się startupu, który mógłby grać w globalnej ekstraklasie, to niewątpliwie widać, że rodzimy rynek takich firm konsekwentnie się rozwija. Strumień pieniędzy płynie do innowacyjnych projektów, a tradycyjny biznes i instytucje państwowe już bez nieufności zaczynają kooperować ze startupami.
Pieniądze dla projektów Pinio i Tikrow
Potwierdzeniem mogą być choćby ostatnie transakcje na tym rynku, np. pierwsza inwestycja LT Capital, funduszu powstałego w ramach programu BRIdge Alfa, oraz Movens Capital. W jej ramach ponad 1,2 mln zł trafiło do startupu Pinio, dostawcy zautomatyzowanego systemu do zdalnego zarządzania krótkoterminowym wynajmem lokali. Poznańska spółka rozwija platformę automatyzującą obsługę gości w apartamentach.
– W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy lokali mieszkalnych przeznaczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta