Nie zawsze trzeba wszystko analizować
W razie niespełnienia chociaż jednej z przesłanek wydania decyzji o warunkach zabudowy można odstąpić od oceny pozostałych. Według NSA urzeczywistnia to zasadę szybkości postępowania.
Naczelny Sąd Administracyjny 28 sierpnia 2019 r. wydał wyrok (sygn. II OSK 1946/18), który rozstrzyga zagadnienie, dotąd nieanalizowane w orzecznictwie. Przedmiotem rozważań NSA był wymóg łącznego spełnienia warunków ustawowych jako przesłanki wydania decyzji o warunkach zabudowy. Orzeczenie to potwierdza, że organy administracji są uprawnione do odstąpienia od dalszego badania przewidzianych w ustawie przesłanek, w przypadku gdy niespełniona jest choćby jedna z nich. NSA uznał takie postępowanie organu za urzeczywistnienie zasady szybkości i prostoty postępowania, o których mowa w art. 12 kodeksu postępowania administracyjnego.
Miały powstać budynki
Od 2016 r. toczyło się postępowania, w którym skarżący zwrócił się do burmistrza (jako organu właściwego do wydawania decyzji o warunkach zabudowy na podstawie art. 60 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym („u.p.z.p."), o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie jednorodzinnego budynku mieszkalnego na działce rolnej, usytuowanej w sąsiedztwie niezabudowanych łąk i pastwisk oraz rzeki objętej ochroną specjalnego obszaru ochrony siedlisk – Natura 2000. Ponadto, również część przedmiotowej działki znajdowała się w strefie Natura 2000, a przyrodniczy charakter tej części działki znacznie odbiegał od miejskiego charakteru jej pozostałej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta