ZUS widzi problem, gdy trzeba wypłacić zasiłek chorobowy
Najnowsze orzeczenia SN dotyczące ubezpieczenia prowadzących działalność kładą nacisk na „zasady solidaryzmu osób ubezpieczonych" oraz przeciwdziałanie próbom obejścia prawa.
Niejednokrotnie zdarza się, że dopóki przedsiębiorca prowadzi działalność i opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, to ZUS nie kwestionuje faktu ich opłacania ani co do zasady, ani co do wysokości. Problemy zaczynają się w momencie, gdy przedsiębiorca choruje, a z opłaconych składek należy przedsiębiorcy wypłacić świadczenia pieniężne.
Przedsiębiorcy nierzadko decydują się na opłacanie wyższych składek na ubezpieczenie chorobowe po to, by w przypadku choroby mieć zapewnione świadczenia w wysokości przynajmniej zbliżonej do comiesięcznie osiąganych przychodów. Często też płacą składki w zmiennej wysokości, modyfikując podstawę wymiaru w granicach przewidzianych prawem w zależności od np. aktualnej kondycji prowadzonej działalności. Starają się, by zmienna wysokość uiszczanych składek odzwierciedlała rzeczywistą zmianę przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
ZUS takich działań przedsiębiorcy nie kwestionuje do momentu, kiedy przedsiębiorca zachoruje i na podstawie opłaconych składek trzeba będzie wypłacić mu zasiłek chorobowy. W takiej sytuacji organ rentowy podejmuje nierzadko niemały wysiłek, by podważyć wysokość opłaconego przez przedsiębiorcę świadczenia bądź co do zasady, bądź co do wysokości. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet, które opłacają wyższe składki na ubezpieczenia społeczne, aby zabezpieczyć się finansowo na krótko przed urodzeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta