Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarz musi respektować zgodę pacjenta

04 grudnia 2019 | Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Zakres obowiązku informacji zależy od tego, co rozsądna osoba obiektywnie powinna usłyszeć od lekarza, aby mogła podjąć roztropną decyzję 
o poddaniu się proponowanemu zabiegowi.

Konstytucja RP przyznaje każdemu prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47). Artykuł 41 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia nietykalność osobistą i wolność osobistą, a pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

Realizacją swobody podejmowania decyzji o sobie samym jest instytucja zgody na wykonywanie czynności leczniczych. Całkowicie swobodna i świadoma możliwość decydowania o swoim zdrowiu, w tym wyborze metod leczenia, czy całkowitego ich wykluczenia, nie może stać się przedmiotem czyichkolwiek decyzji – co do zasady – poza osobą bezpośrednio tym zainteresowaną, czyli pacjentem.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 537 ze zm., dalej: u.z.l.) lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, po wyrażeniu zgody przez pacjenta. Artykuł ten zawiera również inne unormowania obejmujące warunki wyrażenia zgody na podjęcie działań medycznych. Omawianą problematykę współregulują także art. 31, art. 33, art. 34 i art. 35 u.z.l.

Wola chorego

Z unormowań tych wynika obowiązek lekarza respektowania zgody pacjenta (jej zakresu) lub jej braku (też wycofania zgody) na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament