Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana programu finansowo-księgowego w spółce

04 grudnia 2019 | Rachunkowość | Martyna Trojańczyk

W dobie rosnącej roli rachunkowości zarządczej, automatyzacji procesów oraz potrzeby szybkiego zdobywania informacji, firmy w Polsce coraz częściej decydują się na zmianę dotychczasowego oprogramowania. Odpowiednie przygotowanie ułatwia ten proces.

Systemy proste w obsłudze, paradoksalnie przestają spełniać oczekiwania dużych firm, ich zarządzających, czy właścicieli. Odbiorcy danych finansowych chcą mieć pewność otrzymania wiarygodnych informacji w krótkim czasie, przy zminimalizowanym ryzyku wystąpienia błędów.

W pracy audytora często spotykam się ze zmianą systemu finansowo-księgowego (dalej: FK) podyktowaną potrzebami konsolidacyjnymi grupy kapitałowej, do której należy spółka polska. Przy zbliżonym planie kont czy schemacie księgowań, proces konsolidacji danych finansowych przebiega łatwiej i pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia błędów – często spółki prowadzą księgi dwutorowo, tj. zgodnie z zasadami rachunkowymi grupowymi, korzystając z planu kont spółki matki oraz zgodnie z lokalnymi zasadami rachunkowości, ujmując transakcje na kontach dostosowanych do krajowych potrzeb sprawozdawczych.

Do zadań głównego księgowego nie należy już tylko ustawowy obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego, ale często wymaga się od niego odpowiedniego przygotowania danych dla celów konsolidacji w grupie kapitałowej czy innych zestawień dla właściciela w oczekiwanej przez niego formie. Dodatkowo, rosnąca chęć optymalizacji procesów, elektronicznego gromadzenia dokumentów, coraz większa rola kontroli wewnętrznej sprawiają, że firmy inwestują w systemy pozwalające na zwiększenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament