Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarbówka jest łaskawa dla firmowych samochodów

04 grudnia 2019 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorcy stracili na zmianach zasad rozliczania służbowych aut. Ale interpretacje są korzystne.

Już prawie rok obowiązują nowe zasady rozliczania firmowych samochodów osobowych w PIT/CIT. Wzbudziły sporo kontrowersji, a Ministerstwo Finansów jeszcze w listopadzie 2018 r. obiecywało wydanie oficjalnych objaśnień. Słowa nie dotrzymało. Skarbówka nie żałuje jednak przedsiębiorcom indywidualnych interpretacji.

– W większości są korzystne dla firm. Wprawdzie przedsiębiorcy generalnie stracili na zmianach, ale trzeba przyznać, że fiskus nie pogarsza ich sytuacji interpretacjami – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy, partner w ATA Finance.

Nie trzeba ewidencji

Największa niespodzianka spotkała firmy zwolnione z VAT (ze względu na obroty do 200 tys. zł rocznie, albo rodzaj działalności, np. placówki medyczne czy edukacyjne). Okazało się, że mogą rozliczać w kosztach PIT/CIT 100 proc. wydatków na eksploatację służbowego auta (które jest środkiem trwałym albo mają je w leasingu) bez prowadzenia drobiazgowej ewidencji przebiegu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament